Navigation
Home Page

Register of Interest

Governors come from a wide range of backgrounds, experience and skills which, when combined with training available from Birmingham LA and the Birmingham Diocesan Board of Education, makes for a knowledgeable and diverse Governing Body.

 

The Governing Body has been reconstituted with effect from September 2016, in accordance with Local Authority Guidelines and comprises of:

Type

Governor Name

Governing

Body

Chair

Curriculum, Performance and Standards Committee Member

Key Priorities

Finance Resource Management Committee Member

Connections to Staff




Start Date

Term of Office End Date

Business Interests declared

Connected to other Education Institutions

CG

Jackie White

 Yes (VC)

 No

Safeguarding, Attendance & Reading

Yes (CH) 

No

30/01/17

31/10/21

Yes

None

FOU

Fr
Alan Thompson

Yes (CH)

No

Church School Character

Yes (VC)

No

01/09/2015

Ex Officio

Yes

None

FOU

Alfred Belle

Yes

Yes

Maths

No

No

08/10/2019

07/10/23

Yes

None

LA

Mahmood Hussain

Yes

No

X

Yes

No

30/01/2018

21/09/22

Yes

None

PG

Ashya Begum

X

X

X

X

No

10/10/2016

Stepped down 08/10/19

Yes

None

PG

Rema Begum

Yes

Yes (VC)

Disadvantaged

No

No

14/03/2016

13/03/20

Yes

None

PG

Fehmida Rani

Yes

 

Yes

Boys

No

No

16/01/2017

15/01/21

Yes

None

PG

Maizul Islam

 Yes

Yes (CH)

Curriculum

 No

No

29/01/19

28/01/23

Yes

None

STF

Louise Page (Head Teacher)

 Yes

 Yes

Whole School 

Yes

No

01/09/2017

Ex Officio

Yes

None

STF

Kamran Hussain

Yes

Yes

 X

No

Yes

18/01/2016

17/01/20

Yes

None

 

Clerk to Governors

Clerk

Claire Jukes

 

 

 

 

 

01/01/2018

 

 

 

                       

 

Key

LA

Local Authority nominated or appointed governor

PG

Elected or appointed Parent Governor

STF

Staff governor

FOU

Foundation Governor, appointed by Diocesan Board of Education

CG

Co-opted Governor, appointed by the governing body

 

Top